404 BİGG | Girişim Fabrikası

BİGG PROGRAMI NEDİR?

1512 Teknogirişim Sermaye Desteği nedir?

TÜBİTAK tarafından girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, ticari değeri yüksek ürün ve hizmetlere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerinin desteklenmesinin amaçlandığı bir destek programıdır.

Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı nedir?

Özyeğin Üniversitesi markası olan Girişim Fabrikası TÜBİTAK 1512 için resmi Uygulayıcı Kuruluş olup 2015 yılından bu yana BİGG programı kapsamında girişimcilere destek olmaktadır. Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı kapsamında girişimciler düzenlenen eğitimler aracılığıyla iş modellerini geliştirme, mentorluk desteği alma ve iş planlarının yazımına yönelik danışmanlık hizmetlerinden faydalanma fırsatına sahip olmaktadırlar. 5 hafta süren program Özyeğin Üniversitesi'nin Altunizade'de bulunan binasında gerçekleştirilmektedir. Program kapsamındaki faaliyetler eğitimenlerin ve katılımcıların durumlarına göre hafta içi 18:30 - 21:30 saatleri arasında veya hafta sonları gerçekleştirilmektedir.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Kimler Başvurabilir?

BiGG Programına başvuru sahibinin aşağıdaki kriterlere uyması gerekmektedir. Başvuru sahibi dışındaki diğer takım üyelerinin bu kriterlere uyması zorunlu degildir.
TÜBİTAK başvuru ve değerlendirme kriterleri için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Programa ön başvuru tarihi itibariyle örgün öğrenim veren üniversitelerin;

 • Herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci,
 • Yüksek lisans veya doktora öğrencisi,
 • Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini en çok 10 yıl önce almış kişi,

aşağıda belirtilen şartları taşıması halinde başvurabilecektir;

 • Daha önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Programı 2. Aşaması kapsamında destek almamış olmak,
 • Ön başvuru tarihi itibariyle herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak.

BİGG PROGRAM İÇERİĞİ

Girişimcilik Eğitimi

 • İş modelinizin geliştirilmesine yönelik eğitimler
 • Teknolojinizin doğrulanması ve ticarileştirilmesi ile ilgili çalıştaylar
 • Teşvikler ve ticarileştirme sürecindeki Mali ve Hukuki konularda seminerler
 • Patentleme ve Lisanslama stratejisi oturumu
 • TÜBİTAK 1512 başvuru hazırlama desteği

İş Planı Eğitimi

 • Başvuru formunda girişimciden beklenenler
 • İş Planı yazımında dikkat edilmesi gerekenler
 • Projenin en etkin şekilde başvuru formuna aktarım yöntemleri

Mentorluk

 • Ekip / Proje özelinde bire bir çalışma
 • Teknolojik doğrulama
 • Pazara giriş stratejisi oluşturma
 • Seçim sunumuna hazırlanma

İş Planı Yazımı

 • Seçilen ekip / proje bazında iş planı üzerine bire bir çalışma
 • Danışmanlık desteği ile kazanan iş planı yazımı

PROGRAM TAKVİMİ

 • 2018 - BİGG Ön Başvuruları

  2018 yılı 2. Çağrı dönemi kapsamında son başvuru 29 Ekim günü kabul edilecektir.
 • BİGG Hızlandırma Programı

  Seçilen girişimciler BİGG Hızlandırma Programına dahil edilirler. Program 5 haftalık bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde Mentorluk görüşmeleri yapılır.
 • İş Planı Yazım Eğitimi

  Girişimcilerin TÜBİTAK, İSTKA ve diğer kamu hibe programlarından başarılı bir şekilde faydalanmaları konusunda tecrübeli bir danışmanlık firması aracılığıyla İş Planı Yazımı Eğitimi gerçekleştirilir.
 • İş Planı Yazımı

  Süreç içerisinde gösterdikleri gelişime göre seçilen girişimciler TÜBİTAK 2. Aşama başvurularını gerçekleştirmek için İş Planlarını tamamlamak üzerine danışmanlık hizmetinden faydalanırlar.
 • 2. Aşama Başvuruları

  Seçilmiş ve İş Planı Yazımını tamamlamış girişimler ilan edilen TÜBİTAK takvimi içerisinde 2. Aşama başvurularını tamamlarlar.

DESTEKLENEN GİRİŞİMCİ GÖRÜŞLERİ

AkıllıBES

Onur Yurtsever

AkıllıBES Kurucusu


2017 - 1.Dönem Desteklenen Girişimci


Samimi ve inanan birçok girişimci ile bir araya gelmek çok iyi geliyor. Hayalleri peşinde olanların hayallerini paylaşarak daha da büyütmesi bu şekilde daha kolay oluyor. Üretkenlik bunun üzerine geliyor. Her zaman hepimizin birbirimizden öğreneceği şeyler var. Az çok olması farketmez. Bir tane olur ama o da fark yaratır. GF BİGG Hızlandırma Programı bunu deneyimlemek için bulunmaz bir ortam.

Frizbit

Ata Gür

Kurucu Ortak & CEO


2017 - 1.Dönem Desteklenen Girişimci


Başlangıç aşamasından bitişe kadar her aşamada doğru yönlendirmeler ve alanında uzman eğitmenlerle en doğru başvuruyu yapmamızı, sunuma en iyi şekilde hazırlanmamızı ve sonrasındaki dönemde de doğru bağlantılarla şirketleşme ve TÜBİTAK süreçlerini yürütmemizi sağladı. Girişim Fabrikası bizim BİGG yolundaki en büyük yardımcımız oldu.

MarVAJED

Onur Aydoğdu

MarVAJED Proje Yürütücüsü


2017 - 2.Dönem Desteklenen Girişimci


Fikrimizi ürüne dönüştürme ve TÜBİTAK BİGG başvuru sürecini bir kez daha yaşayacak olsam hiç kuşkusuz tekrar GF BİGG Hızlandırma Programı ile yola çıkmak isterdim.

Flank Esports

Mert Arman

Flank Esports Kurucu Ortağı


2017 - 1.Dönem Desteklenen Girişimci


Bir Espor girişimi olarak TÜBİTAK BİGG’e başvururken biraz çekincelerimiz olduğunu söylemem gerek. Yükselen bu trend işi ve kıymetini anlatmak için ekstra efor sarfetmemiz gerekeceğini biliyorduk. GF BİGG Hızlandırma Programı mentorlarımız ile hem bu dünyayı anlatabileceğimiz hem de ARGE problemlerini ortaya koyabileceğimiz bir yapı tasarlayarak destek almaya hak kazanan bir projeye imza attık.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Açık öğretim fakültesinden lisans mezunuyum. Programa başvurulabilir miyim?

Hayır. Programa sadece örgün eğitim kurumlarından mezun olup http://bigg.tubitak.gov.tr adresinde belirtilen koşulları sağlayanlar başvuruda bulunabilir.

Herhangi bir alandan iş fikriyle başvuru yapabilir miyim?

1512 Teknogirişim Programının 2018 Yılı Çağrısında, aşağıda belirtilen tematik alanlar* kapsamındaki başvurular kabul edilecektir.

1. Akıllı Ulaşım 2. Enerji ve Temiz Teknolojiler 3. İleri İmalat ve Sanayi 4.0 4. İletişim ve Sayısal Dönüşüm: 5. Sağlık ve İyi Yaşam 6. Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme
Başvurular nasıl değerlendiriliyor?

Başvurular bir değerlendirme paneli tarafından proje ekibinin yetkiliği, iş modeli, hedeflenen pazarın dinamikleri, projenin yenilikçi yönü ve yapılabilirliği gibi kriterler çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Neden Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı’na katılmalıyım?

2011 yılından bu yana yürüttüğü programlar ile farklı sektörlerden girişimcilere destek olan Girişim Fabrikası, deneyimli mentorlarla etkileşim, iş ağında yer alan firmalara erişim ve kapsamlı iş planı yazımı danışmanlığı destekleri ile katılımcılara dönüştürücü bir deneyim sunmaktadır.

GF BİGG Hızlandırma Programı eğitimleri ne zaman ve nerede gerçekleşecek?

2018 yılı program takvimi TÜBİTAK tarafından yayınlanacak çağrının ardından ilan edilecektir. Girişim Fabrikası faaliyetlerini Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsünde sürdürmektedir. Ancak GF BİGG Hızlandırma Programı eğitim faaliyetlerinin Özyeğin Üniversitesi’nin Altunizade Binasında gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. GF BİGG Hızlandırma Programı kapsamındaki faaliyetler eğitmenlerin ve program katılımcıların uygunluk durumlarına göre hafta içi 18:30 – 21:30 saatleri ile hafta sonları gerçekleştirilmektedir.

Program kapsamında Özyeğin Üniversitesi akademisyenlerinden destek alabilir miyim?

GF BİGG Hızlandırma Programı katılımcılarının Özyeğin Üniversitesi öğretim üyelerinden (uygunluk durumlarına göre) projeleri kapsamında görüş / mentorluk alabilmeleri konusunda program yürütücüsü koordinasyon sağlayacaktır.

Donanım geliştirme odaklı girişimlere özel destekleriniz var mı?

Kabul edilen girişimcilerin fiziksel bir ürün geliştirilme / prototip üretme gereksinimlerinin olması halinde, hızlandırma programı süresince Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsünde bulunan OPENFAB İstanbul (http://openfab.istanbul/imkanlar/) makine parkurundan indirimli fiyatlarla faydalanabileceklerdir.

İŞ BİRLİKLERİ

İLETİŞİM

Girişim Fabirkası Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsünde faaliyetlerini sürdürmektedir. Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı eğitim faaliyetlerinin Özyeğin Üniversitesi'nin Altunizade'de bulunan binasında gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Telefon:

0(216) 564 90 00

E-mail:

girisimcilik@ozyegin.edu.tr

Adres:

Mahir İz Caddesi, No: 37 Altunizade, Üsküdar, İstanbul

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN

Adınız

E-posta

Mesaj